Basın

SEMPOZYUMLAR

Tik… Tak… Zaman Daralıyor!, Koçtaş

KMD’nin Sürdürülebilirlik Sempozyumu’nun 2. Konuşmacısı, Koçtaş Tedarik Zinciri ve Lojistik Direktörü Arif Varolan oldu. Varolan, sunumuna geçmeden önce izleyicilerle, doğayı, iklimi nasıl değiştirdiğimizi, Koçtaş ve grup şirketlerinin bu değişimlere karşı nasıl önlemler aldığı ve geleceğimiz olan küçük çocukların bu doğa ve iklim değişiklikleri karşısındaki kaygılarını dile getirdiği 10 dakikalık  bir video paylaştı.

Koçtaş’ın İngiliz ortağı King Fisher’ın geliştirdiği Net Positive Programının Koçtaş sürdürülebilirlik yaklaşımlarının da önemli bir parçası olduğunu söyleyen Varolan, Net Positive stratejilerinin iş yapma şekillerini değiştirmekle ilgili olduğunu ve daha az zararlı olmanın ötesine geçip; çevreye ve topluma aldığından fazlasını vermek, net fayda sağlamak için çalıştıklarını belirtti. 

Arif Varolan sunumda ayrıca Koçtaş’ın sürdürülebilirlik iş modeline de değinerek, başlattıkları dönüşümle; mağazalarının fiziki yapısında kullanılan ürünlerden, mağazalarında satışa sunulan ürünlere kadar doğayla dost sürdürülebilir ürünlere yöneldiklerini  anlattı. İş modelinin aynı zamanda  müşterilerini sürdürebilirlik konusunda bilinçlendirme ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle topluma katkı sağlamayı da içerdiğini aktaran Varolan,  sürdürülebilirliğin aslında gönüllülük esasına dayandığı ve şirketlerde hayata geçirilebilmesinde lider desteğinin çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.