Basın

HABERLER

Tüm Haberler

Perakende Okulu’nun ilk mezunları iş sahibi oldular

31 Ağustos Pazartesi günü eğitime başlayan İSMEK Perakende Okulu, perakende sektöründe ihtiyaç duyulan elemanların yetiştirilmesi için temel basamak görevini üstleniyor. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda Satış Danışmanı, Satış Görevlisi, Reyon Görevlisi, Depo Görevlisi, Teknoloji Marketi Satış Danışmanı, Kozmetik Satış Danışmanı, Market Satış Danışmanı (Et, Balık, Şarküteri, Manav, Pastane) ve Mağaza Elemanı ana başlıklarındaki programlarıyla eğitimlere başlayan okulda, ikinci dönem için öğrenci kayıtlarına başlandı.

İSMEK Perakende Okulu’na ilk anından itibaren destek veren dernek üyeleri arasında sınıf sponsorları olarak CarrefourSA, CHEP, IFCO, MİGROS, REAL, VESTEL ve WATSONS, destekleyici sponsorlar arasında BİM, BİMEKS, KOÇTAŞ, METRO,İKEA ve TeknoSA  bulunuyor. Mecidiyeköy’deki okulda öğrenciler, perakende firmaları tarafından sıfırdan düzenlenen ve tüm teknolojik imkanların sunulduğu sınıflarda eğitim görüyorlar.

GPD ve KMD Yönetim Kurulu üyeleri öğrencilerle bir arada

Okula verdikleri önemi vurgulamak ve öğrencilerle tanışmak için GPD ve KMD Yönetim Kurulu toplantıları İSMEK Perakende Okulu’nda düzenlendi. Her iki derneğin Yönetim Kurulu üyeleri de toplantı sonrasında sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle tanıştılar ve sorularını yanıtladılar.

GPD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Perakende Okulu’nun sektördeki önemli bir sorunu çözmede başarılı bir örnek olacağını ifade ederek, benzer projelerin tüm Türkiye’de hayata geçmesini hedeflediklerini belirtti. Sektörün devam eden yatırımları sayesinde istihdama büyük katkı sağladığını söyleyen Özdemir, eğitimin sektördeki bir numaralı gündem maddesi olduğunun altını çizdi.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu, sektörün kendi inisiyatifiyle gerçekleştirdiği bu eğitim projesine destek veren perakendecilere teşekkür ederek, bu örnek çalışmanın perakende sektörünü hak ettiği konuma taşıyacağına inandığını ifade etti. Sektörün geçici bir iş değil, önemli kariyer olanakları sunan bir yapı olduğunun kamuoyunca algılanması için bu örneklerin çoğaltılmasının gerektiğini vurguladı.

CarrefourSA sınıfını ziyaret eden CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane öğrencilerle tanışarak, bu eğitimlerin sektör için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. Migros Genel Müdürü Özgür Tort, Migros sınıfındaki öğrencileri ziyaret ederek, sektörün sunduğu kariyer olanaklarını birebir paylaştı. Tchibo Genel Müdürü Tuba Yapıncak, satış danışmanı olarak adım attığı sektörde kadın istihdamına verilen öneme vurgu yaptı. Watsons sınıfında öğrencilerle bir araya gelen Watsons Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu, iş garantili bu eğitimlerin sektörün en önemli sorununa çare olacağına inandığını ifade etti.

İlk mezunlar işe yerleştirildi

Bir yandan eğitimler sürerken, GPD ve KMD üyelerinin İnsan Kaynakları departmanları yöneticileri, Perakende Okulu’nu ziyaret ederek yapılabilecek işbirliklerini hazırlıyorlar. Eğitimlerin geliştirilmesi ve öğrencilerin işe yerleştirilmesi için İSMEK yetkilileri ile görüşmelerini sürdüren uzmanlar, sektörün eleman ihtiyacını en hızlı şekilde karşılayabilmek için çözüm yolları geliştiriyorlar.

Kozmetik Satış Danışmanı eğitimini tamamlayan kursiyerler, sektörün yakın ilgisi sayesinde mezun olur olmaz işe yerleştirildiler. Yeni dönemde de eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerin hızlı bir şekilde iş bulması hedefleniyor.

Perakende Okulu’na kayıtlar online

Eğitim süreleri branşlara göre 72 saat ile 248 saat arasında değişim gösteren Perakende Okulu’nda öğrencilerin İşbaşı Eğitimi staj süreleri ise GPD ve KMD üyesi işyerleri ile İŞKUR tarafından adaylarla görüşülerek belirleniyor.

İSMEK Perakende Okulu’nda eğitim alarak perakende sektörünün önde gelen firmalarında iş imkânı yakalamak isteyen katılımcıların 18 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim mezunu olması gerekiyor. Kayıt olabilmek için adayların, www.ismek.org adresinden ön kayıt işlemlerini tamamlayıp ardından da İSMEK Mecidiyeköy Kurs Merkezi’ne şahsen başvurarak kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.