Basın

HABERLER

Tüm Haberler

KMD üyeleri, sempozyum öncesi bir araya geldi

Kategori Mağazacılığı Derneği’nin (KMD), 11 Ekim 2016’da perakende sektörü ile teknoloji çözüm ortaklarını bir araya getireceği ve 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin buluşmasını sağlayacağı “Perakende Teknolojileri Sempozyumu” öncesinde KMD Yönetim Kurulu üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun evsahipliğinde bir araya geldi.

Basın toplantısına KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu, Gratis Genel Müdürü Bahadır Özbek, Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülen Dal, SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal, ZorluTeks Genel Müdürü Erkmen Onbulak, Ikea Türkiye CEO’su Fuat Atalay, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, Mudo Concept Genel Müdürü Tarkan Özkan ve MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım katıldı.

KMD üyeleri, teknolojinin perakende sektörünün yatırımlarında ve geleceğinde son derece önemli bir unsur olduğunun altını çizerken, yerel tedarikçiler ile bir araya gelmenin ve deneyim paylaşımının yatırım kararlarında hızlandırıcı olduğu mesajını verdiler

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), 11 Ekim 2016’da üçüncüsünü düzenleyerek Türkiye’den 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin aynı platformda yer almasını sağlayacağı Perakende Teknolojileri Sempozyumu öncesinde basınla bir araya geldi. Türkiye’nin en güçlü perakendecilerinin teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya geleceği ve teknolojideki son gelişmelerin de takip edileceği sempozyum öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısı, KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 5 Eylül Pazartesi akşamı Conrad İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilen toplantıya ayrıca, Türkiye perakende sektöründe söz sahibi olan ve bulunduğu alandaki trendleri belirleyen şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Toplantıda KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu, Gratis Genel Müdürü Bahadır Özbek, Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülen Dal, SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal, ZorluTeks Genel Müdürü Erkmen Onbulak, Ikea Türkiye CEO’su Fuat Atalay, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, Mudo Concept Genel Müdürü Tarkan Özkan ve MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım yer aldı.

220 milyar TL’ye yaklaşan modern perakende sektörünün gıda ve hazır giyim kategorileri dışında kalan alt kategorilerinin temsilcisi olan ve 3.500 satış noktasında 120 bin kişiyi istihdam ederek 65 milyar TL’lik ciro yaratan KMD üyeleri, Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun perakende sektörünün yatırımlarında ve geleceğinde son derece önemli bir unsur olduğunun altını çizdiler. Basın toplantısına katılan KMD üyelerinin altını çizdiği diğer konular ise, deneyim paylaşımının yatırım kararlarında hızlandırıcı etkisi olduğu ve yerel teknoloji firmalarının uluslar arası arenada boy göstermelerinin zamanının geldiği oldu.

Toplantıda, 2016 yılının zor bir yıl olmasıyla birlikte, tüketici ihtiyaçlarının karşılanması için perakende yatırımlarının sürdüğü, bu yatırımların verimliliği için teknolojinin daha da önem kazanacağı vurgulandı. İhtiyaçların zamanında, doğru olarak tespit edilmesinin ve geleceği de öngörerek en faydalı teknoloji yatırımının seçilmesinin bu dönemde büyük önem kazandığı ifade edildi. Bu kararları alırken, çözüm alternatiflerinin incelenebildiği, deneyimlerin paylaşıldığı, maliyet-fayda analizlerinin hızlıca yapılabildiği Perakende Teknolojileri Sempozyumu gibi etkinliklerin çok yararlı olduğu belirtildi.

Ülke gündeminin yoğunluğu sürerken, ekonominin daha da güçlenmesini sağlamak amacıyla perakende sektörünün hedeflerine ulaşma konusunda çalışmalarını sürdüreceği ve devlet tarafından yürütülen çalışmalara da tam desteğin sağlanacağı ifade edildi. KMD üyelerinin, ekonominin dinamosu perakende sektöründe gerek ciro, gerek istihdam bakımından önemli bir paya sahip olduğu, yatırımlarıyla ve getirdikleri yeniliklerle sektöre de yol gösterdikleri vurgulandı. Sektörün kendi kaynaklarıyla sağladıkları gelişmelerin yanı sıra, devlet tarafından tüketici alışveriş davranışını etkileyecek yeni düzenlemelerle de ekonominin kısa dönemde canlanacağına inanıldığı ifade edildi. Kredi faiz oranlarına ve kredi kartı taksitlerine getirilecek yeni düzenlemelerin, perakendede olumlu etkilerinin olacağının altı çizildi.

Türkiye’nin en önemli perakendecilerinin teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya geleceği, 11 Ekim 2016 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te 14:00-19:30 saatleri arasında düzenlenecek Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda 300’ü aşkın üst düzey yönetici, girişimci ve uzman buluşacak. Sempozyumun yan salonunda teknoloji firmalarının ürünlerini, çözümlerini ve uygulamalarını tanıtacakları bir sergi alanı da yer alacak. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, Vodafone ana sponsorluğunda, Nebim, Obase ve SAP oturum sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Bu büyük buluşmada her biri kendi kurumunda teknoloji konusunda ortaya koyduğu yeniliklerle perakende sektöründe trend yaratan ve yenilikçi girişimleriyle sektörde yeni kanallar açan yüzlerce isim bir araya gelecek.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu tarafından açılışının yapılacağı Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda Google Kurumsal Ülke Müdürü Önder Güler,  Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu ve Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal; teknolojinin perakende sektöründe yarattığı değişim - dönüşüm hakkındaki görüşlerinin yanı sıra sürdürülebilir verimlilik ve gelecek öngörülerini de paylaşacaklar.

Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda gerçekleştirilecek paneller ise hem bugünün hem geleceğin perakende trendlerini ortaya çıkaran çarpıcı konular ve konuşmacılardan oluşuyor. Panellerin dikkat çekici özelliği ise teknoloji firmalarının, geliştirdikleri teknolojik çözümleri, bu çözümü kullanan perakendecilerle birlikte  tanıtmaları olacak.  “Sektörün Bilişim Teknolojileriyle Sergilendiği Gelişim ve Perakende Ekosisteminden Projeler” sempozyumun ilk paneli olarak belirlendi. Günün ilk panelindeki alt başlıklar ve konuşmacılar ise XPLACE Genel Müdürü Alper Türkay ve Mediamarkt Operasyonel Mükemmellik Grup Müdürü Serhat Ilgaz’ın anlatımlarıyla “Elektronik Fiyat Etiketleri ve Perakende Mağazacılıkta Dijital Müşteri Deneyimi”, Blesh Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Devrim Sönmez ve Volkswagen Binek Araç Pazarlama Müdürü Çağrı Öztaş’ın paylaşımlarıyla “Perakende Sektöründe Sensörlerin Kullanımı ve Yeni Müşteri Deneyimleri”, Pisano Kurucu Ortağı Özkan Aykut Demir ve Mc Donald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu’nun deneyimleri ve tecrübeleriyle “Müşteri Deneyiminde Başarı Hikayeleri”nden oluşacak.

Günün ikinci paneli ise yine,  “Sektörün Bilişim Teknolojileriyle Sergilendiği Gelişim ve Perakende Ekosisteminden Projeler” başlığıyla düzenlenecek.  Panel, bir kez daha dikkat çeken başarılı konukların tecrübelerinin ve gelecek öngörülerinin paylaşımına sahne olacak. Invent Kurucu ve Bilim Danışmanı Gürhan Kök’ün “Planlama Optimizasyonu ve Perakendede Karlılığı Artırmak” konusundaki tecrübelerini ve görüşlerini paylaşacağı oturum, dikkat çeken başlıklardan biri olarak ön plana çıkıyor. 

Günün son paneli ise perakende sektörünün duayen isimlerini bir araya getirecek. Moderatörlüğünü Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş.Yanıkoğlu’nun yaptığı  “Dijital Dönüşüm Sürecindeki Perakendeye Bakış: Bir Seçenek Değil, Zorunluluk Olarak Değişime Hazır Mıyız” paneli; SAP Türkiye Yazılım Üretim Tİc. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal, Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TÜRYİD) Başkanı Kaya Demirer, Migros Genel Müdürü  Özgür Tort ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı ve Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo’yu bir araya getirecek.