Basın

HABERLER

Tüm Haberler

Yerel teknoloji firmaları çözümlerini tanıttı

Yerel teknoloji firmalarını Türkiye’nin en güçlü perakendeci firmalarıyla bir araya getiren tek etkinlik olan “Perakende Teknolojileri Sempozyumu”  bu doğrultuda Türkiye’den yerel ve ulusal üreticilerin perakende sektörüne yenilik getirecek girişimlerinin, verimlilik ve müşteri memnuniyetini maksimize eden uygulamalarının anlatıldığı bir platform oldu. Pek çok panelin gerçekleştirildiği sempozyumdaki iki panel, özellikle bu alandaki girişimlere ve gelişmelere ayna tuttu. Panelde teknolojik çözüm ortaklarıyla birlikte perakende firmalarının bir araya geldiği 9 uygulama anlatıldı. Anlatılan teknolojik uygulamaların perakende firmalarında yarattığı dönüşüm ise verimlilik artışı ve müşteri memnuniyeti maksimizasyonu açısından son derece önemli konuların 300’ü aşkın konukla daha geniş platforma ulaşmasını sağladı.

“Sektörün Bilişim Teknolojileriyle Sergilendiği Gelişim ve Perakende Ekosisteminden Projeler” ismiyle iki ayrı saatte düzenlenen panelin ilk bölümünde “Perakende Sektöründe Sensörlerin Kullanımı ve Yeni Müşteri Deneyimleri”ni Blesh Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Devrim Sönmez ile Volkswagen Binek Araç Pazarlama Müdürü Çağrı Öztaş anlattı. Sönmez ve Öztaş, perakende ve otomotiv sektöründe sensörler aracılığıyla başlayan yeni ve bir o kadar çarpıcı dönüşümü paylaştı. “Elektronik Fiyat Etiketleri ve Perakende Mağazacılıkta Dijital Müşteri Deneyimi”ndeki gelişmeleri anlatan isimler ise xplace Genel Müdürü Alper Türkay ve MediaMarkt Operasyonel Mükemmellik Grup Müdürü Serhat Ilgaz oldu. Türkay ve Ilgaz, sistemin hem müşteri hem de şirkete kazandırdıklarını kendi sistemlerinden çarpıcı örneklerle paylaştılar. “Siz Hala Gizli Müşteri Çalışmasına Devam Ediyor Musunuz”da ise Pisano Kurcu Ortağı Özkan Aykut Demir ve McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu, ilginç bir örneği paylaştılar. McDonald’s’ın daha önceleri gizli müşteri yöntemiyle çalışırken, Pisano’nun geliştirdiği sistem ile tek bir restorandan bile ilk günün sonunda 450 gerçek müşteri geri bildiriminin alındığı vurgulandığı oturumda, “Günde 450 gerçek müşteri geri bildirimi almak, McDonald’s için gizli müşterinin bittiği nokta oldu” ifadelerine yer verildi. “Afiş ve Posterler Yerini Dijital Ekranlara Bırakıyor”da iDisplay Görüntüleme Teknolojileri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Serap Şahin Tunç ve L’Oreal Türkiye A.Ş. Kıdemli Satın Alma Kategori Yöneticisi Başak Ekşi, verimlilik yaratan ve müşteri memnuniyetini artıran uygulamaları anlattılar. Panelin bir diğer ilgi çekici oturumu “Değişimlerden Fırsat Yaratmak” oldu. Oturumda Verifone Güney Doğu Avrupa, Türkiye ve Türki Cumhuriyetleri Genel Müdürü Onur Altınbaş ve Diebold Nixdorf Türkiye Perakende Müdürü Hakan Soylu, ilginç örneklerle değişimlerin yarattığı fırsatları ve bu yöndeki uygulamaları paylaştılar. 

Panelin ikinci bölümü de yine müşteri memnuniyetini maksimize etme ve şirket verimliliğini artırma yönündeki teknolojik işbirliklerinin anlatıldığı dört ayrı oturuma sahne oldu. “Bilimsel Perakendecilik Uygulamaları ile Kârlılığı Artırma Yöntemleri”nde Invent Analytics Kurucu ve Bilim Danışmanı Gürhan Kök ile Gratis Tedarik Zinciri Direktörü Erdem Özcan, bir araya geldi. Kök ve Özcan, tedarikçi, depo ve mağazalar arası planlamaların performans artışını sağlayan sistemi; örneklerle anlattılar. İsmi kadar ilginç  değerlendirmelere sahne olan “Eskimo Mobil Kasa İle Yeni Perakende”de KorEkip Bilişim Hizmetleri A.Ş. Kurucu Ortağı Arda Orcan ve LAV Marka İletişim Yöneticisi Zeynep Yüksel, tüm yazar kasa işlemlerini mobil cihazlardan istenilen yerde gerçekleştirilmesini sağlayan sistemin yarattığı verimlilik hakkında değerlendirmede bulundular. Mağaza içinde kasa kuyruklarının azalması, metrekare verimliliği ve alışverişe dönüşüm oranının artması; bunlardan sadece birkaçı… “Yeni Bir Yaklaşım: Perakende Sistem Entegratörlüğü”nde RBS Retail Perakende Çözümler Direktörü Osman Yener ve modanisa Perakende Direktörü Enis Gencer bir araya geldi. İnternet sitesinden fiziki mağazacılığa geçiş kararı alan modanisa.com’un uyguladığı sistemin yarattığı faydalar çarpıcı örneklerle paylaşıldı. “Google’ın En İyisi İş Dünyasının Hizmetinde” ise NGC Bulut Bilişim Hizmetleri Proje Müdürü Onur Taştan’ın ufuk açıcı değerlendirmesine sahne oldu.

Blesh sunumu için tıklayınız 

iDispaly sunumu için tıklayınız 

Invent Analytics sunumu için tıklayınız

Pisano sunumu için tıklayınız

RBS sunumu için tıklayınız

Verifone sunumu için tıklayınız

XPlace sunumu için tıklayınız